Budujesz nowy dom i zależy Ci na tym, aby był smart? Zadbaj o system ogrzewania, który zapewni komfort obsługi i niezawodną pracę. Rozwiązaniem, na które warto się zdecydować, może być pompa ciepła. Jak wybrać model, który zapewni przyjemną temperaturę w budynku, a jednocześnie zadbać o rozsądny poziom wydatków? Podpowiadamy.
Pompa ciepła do nowego domu? Zdecydowanie TAK!
Budowa domu to najlepszy moment na inwestycję w pompę ciepła. Na etapie projektowym możesz zadbać o to, aby system grzewczy był perfekcyjnie zgrany z budynkiem i pracował niezawodnie. Dlaczego to świetne rozwiązanie? Powodów, aby być na „tak”, jest sporo!
- Energooszczędność – pompy ciepła są niezwykle wydajnymi urządzeniami grzewczymi. Wyróżnia je wysoki wskaźnik SCOP, na poziomie co najmniej 4-5. Oznacza to w praktyce, że wystarczy 1 kWh prądu, aby wyprodukować 4-5 kWh ciepła. Jak możesz sobie wyobrazić, przekłada się to na niewygórowane koszty eksploatacji.
- Zeroemisyjność – kwestie ekologiczne są coraz ważniejsze, nie tylko z uwagi na trendy globalne. To kwestia sprostania coraz bardziej restrykcyjnym wymogom prawnym. Pompa ciepła wpisuje się w nie i sprawdza się w projektach zgodnych z WT 2021.
- Świetna integracja z nowoczesnymi typami ogrzewania – pompę ciepła można wygodnie połączyć z ogrzewaniem podłogowym. Takie rozwiązanie to must-have w nowoczesnym budynku. Kaloryfery tylko niepotrzebnie zajmują miejsce.
- Kompatybilność z systemami smart home – pompa ciepła pracuje właściwie bezobsługowo. Wystarczy, że zaprogramujesz termostat, aby zadbać o optymalną temperaturę w budynku. Zintegrowanie go z wybranym systemem inteligentnego budynku nie będzie stanowić najmniejszego problemu.
Na etapie budowy domu będzie Ci łatwiej zaplanować wdrożenie tej instalacji – tak, aby „wtopiła” się w przestrzeń domu.
Jak dostosować projekt nowego domu pod pompę ciepła?
Zastanawiasz się, jakie wymogi musi spełnić nowy dom, aby dobrze współgrał z pompą ciepła? W pierwszej kolejności należy przeanalizować to, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w powstającym budynku.
Konieczne jest:
- dobranie odpowiedniego typu urządzenia – w większości przypadków optymalny będzie model powietrze-woda, jednak np. na terenach górskich lepszym wyborem może być urządzenie grunt-woda;
- doprecyzowanie jego funkcjonalności – a dokładniej tego, czy pompa ma podgrzewać również c.w.u. (najczęściej to najlepsze rozwiązanie);
- określenie mocy pompy – powinna być dobrana do zapotrzebowania energetycznego budynku; jeśli będzie on wybudowany w technologii energooszczędnej lub pasywnej, nie będzie potrzeba dużej ilości energii do ogrzania wnętrz.
A co rozwiązaniami architektonicznymi i technicznymi w samym budynku? Z tej perspektywy znaczenie mają m.in.:
- optymalne docieplenie budynku – o czym było nieco wyżej;
- rozważenie inwestycji w fotowoltaikę – dostarczy ona darmowy prąd, który ograniczy koszty działania pompy ciepła;
- dobranie odpowiedniego systemu rozprowadzania ciepła po domu (najlepiej – płaszczyznowego);
- optymalne rozplanowanie punktów poboru ciepłej wody – dobrze, aby łazienki czy kuchnia zostały usytuowane relatywnie blisko od miejsca jej podgrzewu, aby zredukować do minimum koszty rozprowadzenia instalacji oraz późniejszej eksploatacji;
- doprowadzenie do budynku prądu trójfazowego (to konieczność);
- wybór optymalnego miejsca na kotłownię – powinna się ona znaleźć w optymalnej odległości od sypialni (im dalej, tym lepiej – dla maksymalnego komfortu akustycznego).
Szukasz oszczędności przy montażu pompy ciepła w nowym domu? Skorzystaj z dofinansowania!
Inwestycja w pompę ciepłą już na etapie budowy domu może być mniej kosztowna i nie stanowi uciążliwości. Warto jednak pomyśleć o tym, aby odciążyć budżet – zwłaszcza że dodatkowe środki na taką instalację są niemal na wyciągnięcie ręki.
W jaki sposób można je otrzymać? Najprostsze rozwiązanie to dofinansowanie do pompy ciepła z Moje Ciepło. Ten program rządowy jest przeznaczony właśnie dla osób, które budują nowy dom (w przeciwieństwie do Czystego Powietrza skierowanego do przeprowadzających termomodernizację).
Beneficjentami programu Moje Ciepło mogą zostać osoby, które są właścicielami bądź współwłaścicielami nowych domów jednorodzinnych. Oczywiście takich, w których jest montowana pompa ciepła. Dofinansowanie obejmuje zarówno urządzenia gruntowe, jak i powietrzne.
Ile wsparcia można dostać?
- Z programu można pokryć od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji w pompę ciepła. Procent zwrotu jest uzależniony od tego, czy beneficjent dysponuje Kartą Dużej Rodziny.
- Maksymalne kwoty dofinansowania wynoszą 7 000 zł na pompy powietrzne oraz 21 000 zł na pompy gruntowe.
Wniosek o dotację można złożyć online. Otrzymane w jej ramach środki możesz przeznaczyć np. na dodatkowe elementy systemu smart home. W ten sposób zyskasz podwójnie.