Chociaż biurka z wysokością regulowaną są dostępne w ofercie większości najlepszych meblarskich firm już od dwudziestu lat, to od niedawna dopiero stają się one popularnym rozwiązaniem wśród Użytkowników biur w naszym kraju. Na wzrost zainteresowania biurkami regulowanymi złożyło się bardzo dużo elementów. Możemy tutaj wymienić rosnącą dbałość o tak zwany dobrostan wszystkich użytkowników, jak i także znaczący spadek ceny realnej.
Biurka z wysokością regulowaną nie są receptą uniwersalną. Raczej są doraźnym środkiem na rozwiązanie wyhodowanego przez nas problemu pracy statycznej. Przy czym regulacja realizowana jest różnymi systemami pośród, których trzy są najbardziej popularne. Mowa tutaj o regulacji ręcznej, pneumatycznej oraz elektrycznej.
Co należy porównywać w elektrykach?
To jasne, że przy samym wyborze elektrycznych biurek porównać należy ich znacznie więcej parametrów, aniżeli przy zakupie biurek zwykłych bez regulacji. Co zatem, poza oczywistością jak rozmiarem czy też estetycznych walorów takiego biurka jak wykończenie czy też kolor, warto porównać? Poniżej znajduje się sześć innych parametrów kluczowych dla elektryków:
- Zakres – jedna z zalet kluczowych elewatorów jest możliwość korzystania z nich wszelkich osób o zróżnicowanych fizycznych parametrach, szczególnie samego wzrostu. Zadbać powinniśmy, aby osobie poniżej 150 centymetrów wzrostu czuła się przy biurku komfortowo. Aby potrzeby takich osób mogły być zrealizowane, to biurko musi zjeżdżać na około 72 – 74 centymetrów oraz podnosić się do jakiś 120 – 130 centymetrów.
- Moment starty – jest on bardzo ważny nie tylko dla samej zmiany wysokości, ale także z uwagi na względy bezpieczeństwa. Elewator zbyt szybko startujący spowodować może przesunięcie się gwałtowne przedmiotów na naszym biurku.
- Stabilność – zarówno przy zmianie przez nas pozycji, jak i także w ustawieniach najwyższych jest to kolejny niezmiernie ważny parametr wszystkich elektryków. Wybierając biurka musimy sprawdzić, jak się dobrze zachowują one w ustawieniach najwyższych, w których środek ciężkości układ znajduje się wysoko nas samą podłogą. Najlepszymi parametrami w tejże kategorii mają biurka regulowane w typie „bencz”, a więc układy dwóch stanowisk pracy naprzeciwko siebie ustawionych.
- Udźwig maksymalny – pomimo, że elewatory to nie huśtawki biurowe czy też wagi, to jednak bardzo ważne jest aby zapewnić im udźwig odpowiedni. Zarówno sprzęt IT, jak i także papier są przedmiotami ciężkimi i mogą znacznie obciążyć blat. Udźwig w praktyce elektrycznego biurka wynosić powinien przynajmniej trzydzieści kilogramów.
- Zabezpieczenie przed przygnieceniem – jest to w praktyce jeden z parametrów najważniejszych, które po samym rozpoznaniu przeszkody przy zniżaniu samoczynnie powinno się wyłączyć. Ważne jest nie tylko to, aby mechanizm taki był zainstalowany, ale też aby możliwie jak najszybciej mechanizm mógł reagować.
- Hałas – silniki elektryczne regulujące wysokość blatu jednak wydają pomimo wszystko dźwięk. W związku z tym dokładają hałas w przestrzeni naszej pracy. Nie dość, że są one głośne, to dźwięki wydawane przez silniki elewatorów mogą być także znacznie drażniące. Dlatego dla komfortu użytkowania ich bardzo ważne jest sprawdzenie nie tylko decybeli fabrycznych, ale także rzeczywistej wysokości oraz natężenia dźwięku. Elewatory hałaśliwe
Podsumowanie
Musimy zaznaczyć, że naprzemienność pozycji jest możliwie najlepsza. Stanie zbyt długie, tak jak i siedzenie, na pewno zbyt korzystnie nie jest. Elewatory zatem powinny być cały czas w ruchu, i do takiego właśnie użytkowania zostały stworzone. Natomiast zwrotna informacja od specjalistów na dzisiaj jest bardzo alarmująca. Jedna czwarta biurek z wysokością regulowaną wykorzystywana jest zgodnie z przeznaczeniem, co oznacza, że więcej niż raz dziennie użytkownicy korzystający z nich zmieniają swoją pozycję pracy. Poza tym jedna czwarta użytkowników elewatorów praktycznie nigdy nie korzysta z samych dobrodziejstw regulacji. I to mimo oczekiwania wysokiego wśród użytkowników co do wprowadzenia rozwiązań tego typu.