Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Założenie monitoringu na osiedlu
Założenie monitoringu na osiedlu

W jaki sposób zapewnić wysoce skuteczny osiedlowy monitoring?

Bezpieczne miejsce dla wielu jest dużym wyzwaniem. Czasy, w których żyjemy są dość stabilne, ale osiedla, czy to spółdzielcze czy zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe, zawsze były narażone na wandalizm lub aktywność złodziei. Ostatnio włamywacze niestety bardzo starannie przygotowują się do włamań i chociaż napotykają wiele przeszkód podczas realizowania swych niecnych planów, to zdarza im się odnosić sukcesy. Dlatego warto użyć wszelkich dostępnych środków, które skutecznie odstraszą złodziei od określonej lokalizacji.

Monitoring osiedlowy jest ważny i chociaż może być powiązany z instalacją alarmową to zabudowa wielorodzinna wyklucza jej wysoką efektywność. Znacznie skuteczniejszy jest zestaw kamer ulokowanych we właściwych punktach, a do wyboru są mamy systemy zarówno analogowe, jak i cyfrowe. Te pierwsze są popularniejsze, a to z uwagi na niższą cenę i wymagania techniczne. Odpowiedni zestaw dla wielu budynków na osiedlu nie będzie dużym obciążeniem dla jego budżetu.

Założenie monitoringu na osiedlu – od czego zaczniemy?

Na początek określamy wielkość posesji, przy większej niezbędna będzie większa liczba kamer. To oczywiście podniesie koszty, ale bezpieczeństwo na osiedlu nie jest do końca przeliczalne na pieniądze. Teren mniejszy, to zwykle trafnie rozlokowana sieć ośmiu kamer, która w pełni obejmie monitorowaną, a poza tym cena takiego monitoringu nie jest wysoka, przy relatywnie łatwej obsłudze.

Przykładem do zaaplikowania na osiedlu jest analogowy zestaw BCS o nazwie  BCS-TQE3200IR3, który jest bardzo popularny wśród klientów. Składa się właśnie z ośmiu kamer, hybrydowego rejestratora z szerokim zakresem funkcji, a także niezależnego zasilacza i dysku twardego Western Digital o dużej pojemności. Całość łaywo zainstalować, a intuicyjna obsługa gwarantuje łatwość korzystania z dozoru. Ponadto do rejestratora można podłączać nośniki ze złączem USB, a z kolei port HDMI to możliwość połączenia z telewizorem.

Monitoring osiedlowy – co o nim mówi internet?

Monitoringiem osiedlowym w wydaniu memicznym są starsze panie wyglądające z okien swoich mieszkań. Pomimo prześmiewczości nie można odmówić skuteczności takiej obserwacji, ale nie w każdej się ona sprawdzi – panie wszak sypiają. Sprawna instalacja dozoru wizyjnego na osiedlu będzie pracowała przez cały czas, a sama obecność kamer odstraszyła już wielu wandali i złodziei. Ponadto w wypadku złamania prawa, zarejestrowane nagrania mogą być dowodem w postępowaniu prowadzonym przeciwko przestępcom. Gdy uzyskany materiał będzie wysokiej jakości, organy ścigania będą miały ułatwioną pracę.

Tutaj warto nadmienić, że nie każdy będzie w stanie samodzielnie zamontować taki system, dlatego wynajęcie fachowców jest jak najbardziej wskazane. Sklep zabezpieczeniapoznan.pl staje w tym wypadku na wysokości zadania i nie tylko pomaga klientom w dobraniu optymalnego monitoringu, ale również zajmuje się na życzenie jego zainstalowaniem oraz konfiguracją. Jednakże trzeba zaznaczyć, że większość współcześnie oferowanych narzędzi do monitoringu są naprawdę łatwymi w użytkowaniu. Uruchomienie podstawowego dozoru wizyjnego bez doświadczenia w tym zakresie jest mimo wszystko dosyć łatwe do przeprowadzenia.

O czym warto pamiętać?

Monitoring osiedlowy ma charakter dwojaki. Po pierwsze systemy wewnętrzne, a po drugie zewnętrzne. Te pierwsze znajdują zastosowanie w miejscach nienarażonych na oddziaływanie czynników atmosferycznych, czyli we wnętrzach, rozwiązania w zakresie monitoringu muszą już być inaczej projektowane.

Muszą to być warianty kamer, które będą mogły pracować m.in. bez przeszkód w deszczu, a więc cechować się wysoką wodoszczelnością. Najczęściej są to modele z poziomem ochrony IP 67, płynnie pracujące w czasie opadów deszczu. Jest to parametr, na który  koniecznie zwracamy uwagę, gdyż każde zawilgocenie układów urządzenia jakim jest kamera najczęściej spowoduje poważne jego uszkodzenie.

Oświetlacz IR, to parametr, jakim powinna dysponować każda kamera. Umożliwia rejestrację w polu monitorowania każdego szczegółu i dotyczy to również niekorzystnych warunków pogodowych, czy nawet całkowitych ciemności. Długość oświetlacza w kamerach do monitoringu zewnętrznego nie powinna być krótsza od 20 metrów.

Pod rozwagę dla zastosowania w monitoringu osiedlowym można wziąć kamery PTZ (pan tilt zoom), czyli urządzenia umożliwiające sterowanie ich położeniem w dwóch osiach, a także wyposażone w funkcję zbliżania obrazu. Jest to rozwiązanie pożądane przy prowadzeniu podglądu obiektu w czasie rzeczywistym.

Obsługujący monitoring, widząc podejrzane działanie, może dokonać zbliżenia narażonego miejsca celem głębszej oceny sytuacji. Część rejestratorów dostępnych w sprzedaży (z rekomendowanego zestawu również) posiada taką możliwość. Jest to znacznie poszerzenie  funkcjonalności systemu, nawet wówczas, gdy będzie pracował jako system podstawowy. Warto to wszystko wziąć pod uwagę podczas kompilowania instalacji adekwatnej do potrzeb. 

Sprawdź więcej naszych poradników:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl