Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Jak wybrać rozłącznik izolacyjny?
Jak wybrać rozłącznik izolacyjny?

Jak wybrać najlepszy rozłącznik izolacyjny?

Rozłączniki pełnią funkcję racjonalnego i ekonomicznego zarządzania prądem w instalacji elektrycznej. Są jednym z najważniejszych elementów sytemu. Szczególną rolę pełni rozłącznik izolacyjny. Wskazujemy jak dopasować go do posiadanej instalacji.

Rozłącznik izolacyjny - co to jest?

Rozłącznik izolacyjny to jeden z najczęściej wykorzystywanych łączników elektrycznych w układach sterowania przepływem prądu. Montowany jest w skrzynce rozdzielczej, co umożliwia mu pełnienie funkcji wyłącznika prądu, dlatego jest tak bardzo ważny.

Rozłącznik izolacyjny - jak działa?

Rozłącznik izolacyjny posiada dwie funkcje. Z jednej strony odpowiada za przewodzenie prądu podczas przetężenia i w warunkach znamionowych. Umożliwia wówczas nieutrudnione dostarczanie energii elektrycznej do najważniejszej części obwodu instalacji. Jednocześnie doprowadza do odłączenia obwodu w momencie przetężenia i przy warunkach znamionowych.

Z drugiej natomiast strony pełni funkcję izolowania układu, co wpływa na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. Tworzy bezpieczną przerwę izolacyjną, która zapobiega rażeniom prądem. Znajduje to zastosowanie w urządzeniach wysokiego i stałego napięcia.

Rozłącznik izolacyjny zapewnia bezpieczną pracę obwodu elektrycznego, umożliwiając korzystanie z urządzeń elektrycznych.

Jaki rozłącznik izolacyjny wybrać?

Wybierając rozłącznik izolacyjny należy zwrócić uwagę na parametry techniczne i rodzaj. Najistotniejszymi parametrami są:

 • obsługa prądu znamionowy – poziom prądu zapewniający prawidłową pracę rozłącznika. Dostępne są: 25A, 32A, 63A, 100A, 160A.
 • obsługa prądu znamionowego krótkotrwałego wytrzymywanego – opisywane przy pomocy symbolu Icw.
 • obsługa prądu załączalnego zwarciowego - opisywane przy pomocy symbolu Icm.
 • posiadana wytrzymałość zwarciowa – parametr określający pracę przy przeciążeniu.
 • norma dla aparatury rozdzielczej i sterowniczej - zalecana norma to IEC/EN 60947-3.
 • odporność na ścieranie – poziom ochrony styków przed zniszczeniem
 • głębokość wbudowania –  wskazuje jak powinien być zamontowany, najczęściej spotykana wielkość to 75.5 mm.
 • lampki sygnalizacyjna – przy pomocy kolorów wskazuje, czy urządzenie pracuje prawidłowo.
 • liczba biegunów – liczba części z przyciskami wyłączającymi wskazany przewód. W sprzedaży dostępne są 1-, 2-, 3- i 4-biegunowe.
 • stopień ochrony – rozłącznik powinien posiadać stopień ochrony IP20, umożliwiający ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych niepożądanymi przedmiotami lub palcami.

Rodzaje rozłączników izolacyjnych

Rozłączniki izolacyjne podzielone są również ze względu na przystosowanie do pracy w określonych warunkach. Dzielą się na:

 • rozłączniki izolacyjne bezpiecznikowe R – przeznaczony do sieci trójfazowych, pełniąc funkcję zabezpieczania urządzeń. Jednocześnie pozwala na doprowadzenie odpowiedniej dawki prądu. Pozwala to na pełnienie przez urządzenia funkcji rozłączników izolacyjnych i rozłączników głównych. Stosowane są także do obsługi i zabezpieczania silników elektrycznych.
 • rozłączniki izolacyjne FR – produkowane są w kilku rodzajach, dostosowane do pracy z prądem znamionowym od 20 do 125A. Mają kilka biegunów. Posiadają opcję skonfigurowania z sygnalizacją stanu załączenia.
 • rozłączniki izolacyjne RBK – stosowany w szafkach kablowych, rozdzielnicach i tablicach rozdzielczych. Stąd może być wykorzystany w obiektach przemysłowych i domach. Jednym z elementów jego budowy są wkładki topikowe.
 • rozłączniki izolacyjne z wyzwalaczem – posiada specjalistyczny wyzwalacz, który umożliwia wyłączenie aparatu, kiedy cewka sprzętu ma dostarczone właściwe napięcie.
 • rozłączniki izolacyjne z widoczną przerwą stykową – przerwa stykowa umożliwia kontrolowanie stanu styków aparatu.

Firma i cena rozłączników izolacyjnych

Rozłączniki izolacyjne z uwagi na istotę pełnionej funkcji należy wybierać tylko te, które pochodzą od uznanych producentów. Z pewnością godnymi polecenia firmami są: Eaton, Hager, Schneider, Legrand. Przeznaczone są do prądów znamionowych i mogą posiadać nawet cztery bieguny. Ponadto posiadają zabezpieczenia, które chronią sieć przed przeciążeniem.

Cena rozłączników izolacyjnych uzależniona jest od ilości biegunów. Ceny pojedynczego wahają się pomiędzy 20 a 30 złotych, z kolei trzech biegunów kosztują około dwa razy więcej. Natomiast rozłącznik czterobiegunowy kosztuje ok. 60 zł. Najdroższe są rozłączniki przemysłowe, ich ceny oscylują na poziomie kilkuset złotych.

Sprawdź więcej naszych poradników:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl