Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Jak wybrać napęd do bram skrzydłowych?
Jak wybrać napęd do bram skrzydłowych?

Jak wybrać najlepszy napęd do bramy skrzydłowej?

Konstrukcje skrzydłowe znalazły zastosowanie w domach i terenach przemysłowych. Dobór napędu powinien być bardzo dokładnie przemyślany, aby wybór był jak najbardziej przyszłościowy.

Mnogość dostępnych modeli nie ułatwia podjęcia decyzji. Niektóre napędy do bramy skrzydłowej nie posiadają wymaganej użyteczności, dlatego część z nich nie potrafi spełniać swojej podstawowej funkcji. Zatem warto znać podstawowe parametry określające możliwości napędu.

Nie zawsze można liczyć na pomoc fachowców, dlatego w niniejszym artykule wskazujemy na co należy zwrócić uwagę.

Napędy do bram skrzydłowych – na co zwrócić uwagę?

Znajomość podstawowych parametrów jest kluczową kwestią uniemożliwiającą wybór odpowiedniego napędu. W szczególności należy zwrócić uwagę na:

  • Liczbę skrzydeł - podstawowy parametr, który umożliwia dostosowanie napędu do ilości bram skrzydłowych. W sprzedaży dostępne są modele dostosowane do bram jednoskrzydłowych i dwuskrzydłowych.
  • Długość skrzydła - określa maksymalną długość skrzydła do której dostosowany jest siłownik. Z tą wielkością należy porównać planowany wymiar bramy. Siłownik należy dobierać z dodatkowym zapasem, ponieważ umożliwi on płynną pracę podczas podmuchów wiatrów, sugerowany zapas powinien wynosić metr. 
  • Montaż bramy - najlepszym rozwiązaniem jest wybór bramy, w której zastosowano innowacyjne rozwiązania, np. napęd podziemny.
  • Słupek - określa odległość zawiasu od krawędzi słupka, co pozwala dostosować napęd na wąski lub szeroki słupek.
  • Użytkowanie - określa częstotliwość wykorzystania bramy. Wartość wskazuje żywotność urządzenia. W przypadku częstego użytkowania, np. w bramach ulokowanych przy halach produkcyjnych ta wielkość powinna być wyższa niż w przypadku domów jednorodzinnych.

Przed zakupem należy bardzo dokładnie zapoznać się ze specyfikacją od producenta. Wówczas można poznać dokładny typ oraz przeznaczenie bramy.

Jakie funkcje powinien posiadać napęd do bramy skrzydłowej?

Wybierając napęd należy nie tylko zwrócić uwagę na parametry, ale również na posiadane funkcje. Ich użyteczność bardzo często okazuje się przydatna w przyszłości. Do najistotniejszych funkcji należy zaliczyć:

  • Ręczne odblokowywanie - pozwala otworzyć bramę bez systemu automatycznego lub pilota. Sprawdza się to przy awariach napędu.
  • Fotokomórki - przydatne są do automatycznego otwierania bramy, ale również do zatrzymania pracy napędu przy wykryciu przeszkody, np. kiedy ktoś stanie na skrzydle.
  • Pamięć ustawień - umożliwia zapamiętanie ustawień wprowadzonych przez użytkownika, np. promienia otwarcia.
  • Zamykanie automatyczne - brama zamyka się samoczynnie bez ingerencji użytkownika.
  • Funkcja furtki - występuje w napędach przeznaczonych do bram dwuskrzydłowych. Umożliwia otwarcie wyłącznie jednego skrzydła.

Ponadto producenci oferują dodatkowe zabezpieczenia i wzmocnienia, co znacząco przedłuża żywotność sprzętu. Ich obecność podnosi cenę urządzenia, jednak w ostateczności przekłada się to większą użyteczność i wydajność napędu. Ten większy wydatek jest jednorazowy, ale jednocześnie ułatwia codzienne czynności.

Automatyka bram skrzydłowych a cena

Systemy automatyczne w zależności od posiadanych możliwości posiadają bardzo zróżnicowane ceny. W szczególności tych, które przeznaczone są do bram skrzydłowych. Ceny najtańszych modeli zaczynają się od 400 złotych, jednak modele wzbogacone o dodatkowe funkcje posiadają już wyższe ceny. Przykładowo, napęd do bramy dwuskrzydłowej z dodatkowymi funkcjami może kosztować od 800 do 2000 złotych. Za napęd do bramy rozwiernych także należy zapłacić kilkaset złotych.

Napęd do bramy skrzydłowej a marka?

Wybierając napęd do bram należy w szczególności kierować się firmą. Przekłada się to na precyzję i jakość wykonania. Stąd też niższa cena nie powinna być istotniejsza niż nieznany producent. Napędy od nieznanej marki są tańsze, jednak w rzeczywistości jest to pozorna oszczędność. W wielu takich modelach zachodzi konieczność częstszych napraw, a nawet wymiany na nowy napęd z uwagi na wysokie koszty lub braku możliwości zreperowania. Polecani producenci to m.in.: Nice, FAAC.

Sprawdź więcej naszych poradników:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl