Zasilacze awaryjny UPS do komputera

Zasilacze awaryjne UPS to urządzenia, których głównym zadaniem jest dostarczenie energii komputerowi stacjonarnemu w przypadku awarii. Dzięki temu są w stanie uchronić go przed brakiem energii, a w konsekwencji przed utratą ważnych danych.

Do komputerów stacjonarnych dedykowane są zasilacze ATX, które posiadają możliwość bezpośredniego podłączenia do płyty głównej i kontroli z poziomu systemu. Dla komputerów Mini-PC idealnym rozwiązaniem będą nieco mniejsze modele microATX, SFX lub TFX. Zasilacze awaryjne najczęściej używane są w biurach i serwerowniach, ale sprawdzą się też doskonale w warunkach domowych.

 Zagwarantują również ciągłość pracy kasy fiskalnej i terminala płatniczego. Awaryjne zasilanie UPS opiera się na prostym sposobie działania. Zasilacz podłączony jest do sieci energetycznej, która jednocześnie ładuje go po rozładowaniu. Nowoczesne modele zasilaczy awaryjnych UPS wyposażone zostały w moduły, które nie dopuszczają zarówno do przeładowania akumulatora, jak i do głębokiego rozładowania. Jeśli zasilacz UPS wykryje brak energii, bardzo szybko przełącza obwód na pobór mocy z jego zasobów.

Rodzaje zasilaczy awaryjnych

Jeśli chodzi o zasilacze awaryjne UPS sklep oferuje trzy główne rodzaje: zasilacze awaryjne z bierną rezerwą (off-line), zasilacze awaryjne line-interactiv oraz zasilacze z podwójną konwersją (online). Najtańsza opcja to zasilacze offline (kilkaset złotych), ale ochronią one jedynie przed utratą energii w gniazdku. Zasilacze awaryjne line-active zabezpieczają komputer przed zakłóceniami sieciowymi, a najdroższe zasilacze online gwarantują całkowite oddzielenie sprzętu od sieci energetycznej i jej zakłóceń (przełączają się z sieci na akumulator). Zakup zasilaczy online to koszt od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wybór odpowiedniego zasilacza

Przed zakupem zasilacza awaryjnego UPS trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na pojemność jego akumulatora. Jeśli decydujemy się na zakup zasilacza awaryjnego UPS do komputera stacjonarnego, w zupełności wystarczy akumulator z mocą do 1000 W. Sprawdzi się zarówno w przypadku komputera osobistego, jak i dla urządzeń multimedialnych. Bardziej zaawansowane modele charakteryzują się mocą nawet do kilkudziesięciu tysięcy W. Co ciekawe, zasilacze awaryjne UPS o większej mocy mogą również pracować jako regulatory napięcia, które będą w stanie zabezpieczyć elektronikę przed skokami napięcia energii elektrycznej.

Warto również zwrócić uwagę na ilość gniazd wyjściowych, które chroni zasilacz. W przypadku komputera stacjonarnego niezbędne minimum to trzy gniazda, a jeśli zasilacz ma być wykorzystywany w biurze, trzeba wybrać taki, który posiada co najmniej 6-8 gniazd. Przy wyborze zasilaczy awaryjnych UPS dobra cena i wysoka jakość to fundamentalne kwestie, na które powinien zwrócić uwagę każdy kupujący.

Sprawdź również: Kable zasilające, Adaptery USB-C, Zestawy głośnomówiące
Znajdziesz u nas również producentów: ZBAMAMIKOAmaryllo

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl